V dnešním článku se podíváme na to, jak funguje psychologie davu na burzovních trzích.
Dočtete se:
Nejprve se zamysleme nad tím, co je to dav.
Dav je nějaká skupina lidí. V případě obchodníků na burze se nejčastěji setkáme se skupinou obchodníků, kteří nakupují (býci) a se skupinou obchodníků, kteří prodávají (medvědi).
Abychom pochopili, jak funguje psychologie davu, podíváme se krátce do minulosti.
V dávných dobách, kdy lidé ještě bydleli v jeskyních, byli oblečeni v kožešinách a lovili mamuty, bylo otázkou života a smrti, jestli jedinec byl nebo nebyl součástí nějaké skupiny. Skupina své členy chránila a podporovala. Pokud byl z nějakého důvodu takový jedinec ze skupiny vyloučen, jeho šance na přežití se výrazně snížily.
I v dnešní době nám členství v jakékoliv skupině dává pocit bezpečí. Máme potřebu zapadnout a nevybočovat, abychom se stali součástí konkrétní skupiny.
Už děti v první třídě se snaží zapadnout, být součástí davu (třídy). Nikdo nechce být tím outsiderem, který stojí bokem. V dospělosti se pak stáváme členy různých skupin, např. podle zájmů (trading, opce, akcie, kryptoměny, sport, domácí mazlíčci, turistika…)
Jakmile se staneme členy takové skupiny, vědomě či nevědomě přijímáme její pravidla, přijímáme nastavení skupiny, přizpůsobujeme se jí. Členové některých skupin se například podobně oblékají, mají podobný účes, názory, postoje, hodnotový žebříček.
I když jsou členové skupiny lidé různé inteligence, zaměstnání nebo způsobu života, jakmile se stanou součástí davu, přebírají kolektivního ducha. Tento kolektivní duch, kolektivní myšlení je nutí myslet, jednat a cítit se způsobem, který může být naprosto odlišný od toho, jak by tento jedinec myslel, cítil se a jednal, kdyby nebyl součástí davu, ale myslel sám za sebe.
Pokud zažíváme nejistotu, pak toužíme po pocitu bezpečí, který máme od nepaměti spojený se skupinou.
A pokud se nacházíme v silně nejistém prostředí, kterým burza je, pak máme silnou touhu být součástí skupiny (davu).
Ochrana a bezpečí skupiny funguje kdekoliv jinde, jen ne na trzích.
Jak už jsme si řekli, lidé ve skupině myslí odlišně, než kdyby se rozhodovali sami.
Členové davu (skupiny) věří mnohem více jiným členům než sami sobě. A to bez ohledu na to jakou mají inteligenci a kolik vysokoškolských titulů získali.
Pokud budete pevně věřit tomu, že sledujete trend, můžete zůstat ve ztrátovém obchodě tak dlouho, dokud nepřijdete o celý účet.
Zkrátka a dobře, většina traderů má po vstupu do obchodu mysl zatemněnou emocemi, které vyvolává dav. Důsledek je ten, že se pod vlivem těchto emocí odchylují od svých původních obchodních plánů a způsobují si ztráty.
Prostě následovat trend, ale myšlenkově se nestát součástí davu, zůstat sám sebou, zůstat v nadhledu, být objektivní.
Jakmile jsme vstoupili do obchodu, je potřeba si velmi pozorně všímat vlastních reakcí a pocitů. Ty nás mohou jako první upozornit na to, zda jsme nasáli kolektivního ducha a nechali se strhnout davem, nebo zda se nám podařilo si tento tlak ustát a rozhodovat se na základě vlastní inteligence, zkušeností a dovedností.
Kdy jsme strženi davem a jednáme pod jeho vlivem:
Ráda vám s tím pomůžu.
Další články věnující se psychologii tradingu naleznete na mém blogu zde.
Osobně mě můžete kontaktovat zde.
Přeji vám hodně úspěchů nejen ve vašem obchodování.
Míša