Jste obchodník na burze nebo hazardní hráč?

Nedávno mě požádala o konzultaci žena středního věku. Plakala. Před dvěma roky začala obchodovat na burze a přišla už téměř o celý svůj účet.

Nutně potřebovala vydělat pár stovek dolarů DENNĚ, jinak by jí hrozilo, že se bude muset přestěhovat do „horšího“ bytu, děti by musely opustit školu, na kterou jsou zvyklé a všichni by se museli vzdát současné životní úrovně.

Vzala jsem do rukou kalkulačku a počítala. S účtem jaký této ženě zbyl, cílila na měsíční zhodnocení přes 400 procent, roční zhodnocení přes 5 000 PROCENT!

Tato žena, říkejme jí třeba Jana, mi vyprávěla svůj příběh a já poslouchala.

Jana byla přesvědčená o tom, že obchodování rozumí. S nadšením se vrhla na burzu, přišlo pár ziskových obchodů a pak ztráta za ztrátou. Dnes už není schopna vydělat ani pár desítek dolarů a má strach, že přijde i o zbytek svého účtu.

Se svými klienty na konzultaci před koučováním vždy proberu jejich situaci. Zjišťuji, jaké jsou jejich cíle, jaká je jejich „startovací pozice“. Tzn. v jaké fázi se momentálně nacházejí, jaké jsou jejich současné dovednosti a znalosti o burze, a to nejen technické, ale zejména mentální (např. přijetí zodpovědnosti, přijetí risku, schopnost vzít si zisk apod.).

„Startovací pozice“ neboli místo, kde se klient v tuto chvíli nachází, často určuje i to, jestli je nebo není schopen v průběhu tří měsíců koučování se mnou dosáhnout svého stanoveného cíle. Jednoduše řečeno, jestli si stanovil splnitelný nebo nesplnitelný cíl.

S Janou jsem se bavila o jejím obchodním plánu, o tom, jestli má nebo nemá jasná pravidla pro vstup a výstup, které jsou jedním z nutných základů u začátečníků, kteří se teprve učí vnímat trh. Jana neměla jasně nadefinovaná pravidla pro vstup ani výstup. Když jsem se jí zeptala, jestli si dělala backtest (testování na historických datech) své obchodní strategie, tak se mě zeptala, co to je.

Byla přesvědčena, že k vynulování účtu ji dovedla její hamižnost. V průběhu našeho rozhovoru si přišla na to, že její přístup k burze se podobal spíše přístupu hazardního hráče než obchodníka.

Bavili jsme se také o jejím PROČ. Ptala jsem se Jany, proč vlastně chce obchodovat na burze. Odpověděla mi obratem: „Protože je to nejrychlejší způsob, jak vydělat peníze.“ Její PROČ bylo velmi slabé, upozornila jsem ji na to. Pokud by se chtěla vydat na cestu za úspěchem na burze a za konzistencí, bude potřebovat silné PROČ. Takové, které jí pomůže překonat překážky na této cestě a které jí pomůže zvednout se ze dna, v jakém se nyní nachází. (Více o významu a nadefinování si PROČ najdete v článku zde.)

V průběhu našeho rozhovoru Jana hodně plakala. Opakovala, že je ve velmi tíživé životní situaci a potřebuje nutně v krátkém časovém úseku vydělat peníze, aby poplatila své dluhy a nemusela se stěhovat. Hovořila o tom, že se jí nyní nedaří vydělat ani pár dolarů.   

Jana je pod velmi silným tlakem způsobeným obtížnými životními okolnostmi a téměř nulovým tradingovým účtem. Silný tlak jí neumožňuje objektivně vnímat situaci na burze, neumožňuje ji vnímat příležitosti a celkově zkresluje její vnímání trhu. S Janou jsem to probrala. Sdělila jsem jí, že se aktuálně nachází v psychickém rozpoložení, ve kterém není vhodné živě obchodovat.

Silný psychický tlak způsobený obtížnými životními okolnostmi vám neumožňuje objektivně vnímat situaci na burze, znemožňuje vám vidět příležitosti, které trh nabízí a celkově zkresluje vaše vnímání trhu.

Doporučila jsem jí nejprve se psychicky „hodit do klidu“. Než toho dosáhne, tak živě neobchodovat a čas využít na úpravu obchodního plánu, doplnění backtestu, ke sledování trhů a přenastavování své mysli na mysl a postoj obchodníka, tzn. postupně získávat mentální dovednosti potřebné k úspěchu a konzistenci na burze.

S tím vším jí můžu koučováním pomoci. Co ale nemohu, je zaručit jí, že během tří měsíců zúročí svůj účet více než 1200 procenty a denně bude na burze jen vydělávat.

Její „startovací pozice“ je téměř vynulovaný účet, nedostatečné technické znalosti o burze, minimální mentální tradingové dovednosti a extrémně silný tlak vnějších okolností na její psychiku. Cíl, kterého by chtěla během tří měsíců dosáhnout jsem vyhodnotila jako nevyhratelný.

Své klienty vedu ke konzistenci a úspěchu na burze přes změnu přístupu k obchodování i sobě sama, změnu myšlení a s pomocí mentálních dovedností. To často vyžaduje trpělivost a čas.

Závěr:

Má Jana šanci stát se obchodnicí na burze, živit se obchodováním a splnit si svůj sen o svobodě a nezávislosti?

MÁ!

Tak jako spousta jiných obchodníků, kteří také přišli o své tradingové účty.

Ale bude muset změnit svůj přístup k obchodování. Bude muset upravit svá nereálná očekávání a stát se trpělivější. Bude si muset uvědomit, že na burze se dá nejenom rychle vydělat, ale také prodělat. Dále si bude muset uvědomit, že burza nenaděluje JEN zisky, ale že ji budou čekat i ztrátové dny, někdy i týdny či měsíce.

Pokud bude chtít na burze KONZISTENTNĚ vydělávat nadstandartní peníze, bude muset naprosto jasně vědět, co dělá, proč to dělá, mít své emoce pod kontrolou, pochopit chování trhu, stát se disciplinovanou, sebejistou a pokornou. Bude muset nejen zvládnout technickou stránku tradingu, ale především své EGO a hlavu.

Jak k obchodování přistupuje profesionální obchodník:

  • Ví, co a proč dělá.
  • jasně daný obchodní plán, ten obsahuje pravidla pro vstup i výstup. Obchodní plán průběžně upravuje na základě svých nově získaných dovedností a zkušeností o trhu i sobě sama.
  • Své obchodní systémy a strategie má v rámci možností otestované na historických datech a s těmito daty dle potřeby dále pracuje.
  • Neustále se učí a získává nové dovednosti a zkušenosti o trhu.
  • Rovněž se dokáže poučit ze svých chyb, zdokonaluje své mentální dovednosti, pracuje se svou psychikou a hlavou.
  • Riskuje jen pár procent svého účtu na obchod. Obchoduje jen to, co mu dovolí účet a jeho dovednosti.
  • Pokud se dlouhodobý trend na trhu změní a jeho obchodní systém v novém trendu nefunguje, má nebo hledá jiný.
  • Je pružný, přizpůsobivý a vnímavý.

Jak přistupuje k obchodování obchodník s přístupem hazardního hráče:

  • Neví, co dělá, nerozumí burze.
  • Nemá obchodní plán, nebo jen nejasný.
  • Obchoduje podle někoho, ale nerozumí tomu.
  • Obchoduje strategii o jejíž robustnosti a ziskovosti se nepřesvědčil (nemá backtest).
  • Nedokáže převzít zodpovědnost za své obchodování.
  • Riskuje víc než mu dovoluje jeho účet, nemá plán.
  • Tvrdohlavě si trvá na svém i když pravděpodobnost již není na jeho straně, bojuje s trhy.
  • Nesnaží se získávat mentální dovednosti, nevzdělává se.

Tak co, přistupujete ke svému obchodování jako obchodníci nebo jako hazardní hráči? 😊

Přeji krásný a úspěšný den.

Míša

Jsem profesionální kouč a specializuji se na tradery. Pomáhám traderům plnit si tradingové cíle a dosahovat úspěchu na burze. K tomu využívám koučovacích dovedností, znalostí lidské psychiky i vlastních zkušeností z obchodování na burze. Jsem autorka e-booku Dovednosti prosperujícího tradera, který obchodníky učí, jak pracovat se svou myslí a dosahovat tak konzistentního úspěchu na burze. A také jsem autorka e-booku zdarma 10 kroků, jak překonat strach při obchodování na burze.