O fungování burzy, tradingových výsledcích a přesvědčeních

„Nedaří se mi v tradingu tak, jak bych chtěla. Nějak jsem se zasekla a nevím jak dál. Uvědomuji si, že se brzdím, ale nevím čím.“ spustila Marta na jednom z našich koučovacích setkání.

Položila jsem jí otázku: „Co si myslíš o vydělávání na burze? Ale upřímně! Čemu doopravdy o vydělávání na burze věříš?“

Na druhé straně bylo ticho. Na obrazovce monitoru jsem pozorovala Martu a čekala jsem. Po chvíli se nadechla a trochu zdráhavě začala: „Je to nečestné, nesportovní, oškubávám jiné lidi, nic to světu nedává…“

A je to venku, pomyslela jsem si. Nahlas jsem Martu ocenila za její upřímnou odpověď, která nám ukázala, jaká PŘESVĚDČENÍ jí nejspíš brání posunovat se dál, dělat to, co v tradingu dělat má a následně dosahovat výsledků, po jakých touží.

Ze zkušenosti vím, že to, čemu TRADER VĚŘÍ o vydělávání na burze, má často velký dopad na to, jestli uspěje nebo ne.

To, čemu TRADER VĚŘÍ o vydělávání na burze, má často velký dopad na to, jestli uspěje nebo ne.

Z odpovědi Marty mi bylo jasné, že potřebujeme změnit její přesvědčení. Pokud bude i nadále věřit tomu, že vydělávání na burze je nečestné, nesportovní, že to světu nic nedává, a že vyděláváním na burze oškubává lidi, tak nebude schopna dlouhodobě profitovat. Je to poctivá a čestná žena, proto nedokáže „oškubávat lidi“ a pokud věří tomu, že vyděláváním na burze někoho oškubává, nedokáže vydělávat.

Pokud by Marta nevyměnila tato nefunkční a brzdící přesvědčení za jiná, mohlo by se to projevit v jejím obchodování následovně:

  • Vracela by trhu to, co by vydělala – její equity by nerostla, ale stagnovala, nebo by klesala.
  • Nedokázala by do obchodu vstoupit včas nebo by nevstupovala vůbec.
  • Předčasně by ukončovala ziskové obchody nebo by nechala narůstat ztráty (nedodržovala by stoploss).
  • Nedokázala by být ve svém obchodování disciplinovaná, přestože v jiných oblastech svého života dokáže vše, pro co se rozhodne.
  • apod.

Když jsem Martu poslouchala, napadla mě ještě jedna otázka: „Víš, jak funguje burza?“ Nebylo by to vůbec nic neobvyklého, kdyby nevěděla. Spousta traderů obchoduje, aniž by věděli, jak vlastně trh funguje. Obchodovat se dá i bez těchto znalostí, pokud Vás ovšem nezačnou brzdit podobná přesvědčení jako Martu.

Za limitujícími přesvědčeními, která se týkají fungování burzy, často stojí nedostatek informací nebo zkreslené informace. To má pak za následek, že někteří tradeři VĚŘÍ (tak jako Marta) tomu, že burza „je k ničemu“ nebo „že obchodováním oškubávají jiné lidi“.

Potřebovala jsem zjistit, jestli je to také případ Marty, proto jsem se jí rovnou zeptala. Odpověděla mi, že něco málo o fungování burzy ví, ale není to nic moc.

Marta obchoduje komoditní trhy.

Udělala jsem přestávku v našem koučování a pověděly jsme si něco málo o OBCHODOVÁNÍ NA KOMODITNÍCH TRZÍCH.

Co je burza a jak vypadá?

Dnes už se na burze obchoduje elektronicky. Obchodování na parketu burzy (pit) tak, jak znáte z televizních filmů, je už minulostí.

Je to místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. Tvoří se zde cena. Můžete si ho představit jako takové elektronické „tržiště“, kde se prodávají a nakupují různé investiční nástroje.

Důležité je vědět, že burza je centralizovaný a regulovaný trh.

Skupiny obchodníků na burze s komoditami

Na trhu s KOMODITAMI se setkáme s dvěma základními skupinami obchodníků:

1. ZAJIŠŤOVATELÉ

Jsou to zpracovatelé komodity, těžaři, farmáři, producenti, uživatelé, dovozci, výrobci atd.

Zajišťovatelé jsou přímo spojeni s fyzickou komoditou.

Trh jim slouží k ochraně jejich hlavního podnikání, které přímo souvisí s komoditou obchodovanou na burze.

Jejich cílem je zajištění si výhodné ceny, nižší cena jim sníží vstupní náklady.

Zpracovatelé rovněž zajišťují své zásoby proti prudkému poklesu cen na trhu.

2. SPEKULANTI

Jsou to obchodníci, kteří analyzují a předpovídají cenové pohyby komodit.

Nepotřebují a ani nechtějí tu danou komoditu fyzicky vlastnit.

Jsou to všichni ti, jejichž jediným cílem je na burze vydělat.

Patří sem např. fondy a patříte sem i VY, malí obchodníci.

Cíle jednotlivých skupina na burze

  • Zajišťovatelé – jejich cílem je omezit riziko.

Nežádoucí pohyb komodity představuje riziko pro jejich podnikání a oni se snaží tohoto rizika zbavit nebo ho alespoň omezit.

  • Spekulanti – jejich cílem je na burze vydělat.

Berou na sebe risk, kterého se snaží zbavit zajišťovatelé a získávají tak šanci na zisk, po kterém touží. Ten je úměrný podstupovanému riziku.

Proč existuje burza?

S pomocí burzy se mohou zajišťovatelé zbavit rizika nebo jej omezit. Díky tomu mají nižší produkční náklady, což se promítne v celém distribučním řetězci, na jehož konci jsou koncoví zákazníci, obyčejní lidé, kteří nakupují v marketech, obchodech apod.

Kdyby se zajišťovatelé nemohli zajišťovat, toto riziko by se muselo promítnout do ceny a tyto ceny by se dostaly až k nám, všem koncovým zákazníkům.

Obě skupiny jsou pro fungování burzy důležité!

Z výše popsaného je jasné, že obě skupiny (zajišťovatelé i spekulanti) jsou pro fungování burzy nepostradatelné.

Navzájem zajišťují rovnováhu, zvyšují likviditu, která zmírňuje cenové výkyvy.

Navzájem se potřebují, protože jedna bez druhé by nebyla schopna svých cílů dosáhnout.

A potřebují je i koncoví zákazníci.

Závěr:

Chvíli jsem počkala, aby měla Marta možnost všechny informace vstřebat a vrátily jsme se ke koučování.

Zeptala jsem se jí: „Čím bys mohla nahradit svá dosavadní přesvědčení o tom, že vydělávání na burze je nečestné, nesportovní, nic to světu nedává, oškubáváš lidi?“

Marta se zamyslela, pousmála se a povídá:

„Burza je proudem hojnosti a peněz a když obchoduji, jsem důležitým článkem tvořícím cenu. Jsem sice jen takovou kapkou v moři, ale takových kapek je nás hodně. A společně tvoříme proud. Jsem vlastně důležitým článkem ekonomiky.“

Podívala jsem se na ni. Zářila. Zhluboka se nadechla a úlevou vydechla. „Až teď jsem si uvědomila, jak moc je trading z globálního hlediska důležitý. Jak moc jsme důležití, my tradeři. Jak moc jsem důležitá já. A jak mylné bylo mé přesvědčení o vydělávání na burze.“

Také jsem se usmála.

Většinou to není tak jednoduché. Mnohem častěji je změna v postojích a myšlení běh na dlouhou trať.

Spousta přesvědčení traderů je provázána s jejich osobností, společně bojujeme s jejich sabotéry, měníme postoje atd.

S Martou jsme udělaly důležitý krok ke změně přesvědčení, která ji brzdila na cestě za jejími tradingovými cíli, a stačilo k tomu jen „pár informací“.

Věřím, že tento článek pomohl i některým z vás, kteří to máte podobně.

Pokud vás zajímá psychologie tradingu a další práce s vlastními přesvědčeními, máte možnost se sebevzdělávat s pomocí KURZU PSYCHOLOGIE PROSPERUJÍCÍHO TRADERA, více info o něm naleznete zde.

Přeji vám hodně úspěchů ve vašem obchodování 😊

Míša

Jsem profesionální kouč a specializuji se na tradery. Pomáhám traderům plnit si tradingové cíle a dosahovat úspěchu na burze. K tomu využívám koučovacích dovedností, znalostí lidské psychiky i vlastních zkušeností z obchodování na burze. Jsem autorka e-booku Dovednosti prosperujícího tradera, který obchodníky učí, jak pracovat se svou myslí a dosahovat tak konzistentního úspěchu na burze. A také jsem autorka e-booku zdarma 10 kroků, jak překonat strach při obchodování na burze.