A zase tu máme březen. Tento měsíc mám spojený s přicházejícím jarem a s DANĚMI.
Vypisovat daňové přiznání nepatří zrovna k mé oblíbené aktivitě, ale vysoké datum v kalendáři mě přesvědčilo, že už to nemůžu více odkládat.
Požádala jsem manžela, aby mi vytiskl výpis od Interactive brokers, u nichž máme tradingový účet. Při té příležitosti jsme se podívali i na equity křivku.
V naší rodině je Zbyněk ten, který živě a aktivně obchoduje a já ta, která je přes psychologii tradingu a mentální tradingové dovednosti.
V praxi to vypadá tak, že pomáhám manželovi překračovat vlastní limity, měnit úhel pohledu na trh, zdokonalovat se v mentálních tradingových dovednostech potřebných k úspěchu na burze, vnímat příležitosti, které burza nabízí. Pomáhám mu při práci s vlastními emocemi tak, aby ho nebrzdily a nepřipravovaly o zisk. Vedu ho k tomu, aby se naučil dělat co nejefektivněji rekapitulaci, aby si uvědomoval, co dělá dobře a svá vítězství v obchodování mohl zopakovat. Tato dovednost mu rovněž umožňuje maximálně využít chyb, které udělal, aby je příště dokázal proměnit v zisk, nebo se jim alespoň dokázal vyhnout.
A právě pohled na equity křivku byl tou příležitostí, jak se poučit z vlastních chyb.
V pomalu rostoucí křivce byl nehezký zářez. Manžel četl v mých očích otázku a než jsem ji stačila vyslovit, tak mě předešel slovy: „To jsem udělal chybu.“
Slovo chyba ve mně vždy vzbuzuje silnou zvědavost a potřebu reagovat.
Potřebovala jsem prozkoumat, jak tuto chybu uchopil můj manžel. Je to pro něj zkušenost, kterou příště promění ve vítězství? Nebo ho tento zářez připravil nejen o dolary, ale možná i o objektivní pohled na trh, odvahu a ohrozil tak jeho následné obchodování na burze?
Zbyněk si své obchodní strategie vymýšlí a backtestuje sám.
Backtestování patří k jeho silným stránkám a právě tato chyba mu pomohla tuto jeho dovednost posunout na vyšší level.
Při backtestování svých obchodních strategií je velmi detailní. Backtest provádí z dlouhodobého hlediska, všímá si například, kolik obchodů vyšlo i nevyšlo, kolik dolarů se dá na jednom obchodu vydělat nebo prodělat. Sleduje i jakou nejdelší sérii po sobě jdoucích ztrátových obchodů může očekávat, což mu pak pomáhá zůstat v klidu a nezačít pochybovat o funkčnosti strategie, když zrovna nevydělává.
Něco mu však uniklo.
A to něco způsobilo onen zářez v equity a připravilo jej o dolary.
Na druhou stranu mu tato zkušenost pomohla vypilovat jeho pravidla pro vstup a z dlouhodobého hlediska zlepšit jeho obchodní výsledky.
Zbyněk zapomněl započítat složený risk.
Jeho backtest kombinoval obchody, v nichž riskoval méně s obchody s vyšším riskem. Doposud je to v pořádku. Backtest mu ukázal, že má výdělečnou strategii a následné živé obchodování také.
S čím ale Zbyněk zapomněl počítat je to, že v jeden moment (jednu chvíli, jedno období) mu jeho obchodní strategie může nabídnout více dražších (vyšší risk) obchodů najednou. A součet risku těchto obchodů převýší limit, který si stanovil. Bude riskovat dohromady např. 50 % svého účtu! Pokud by ani jeden z těchto obchodů nevyšel a on o polovinu účtu přišel, měl by následně velké problémy s obchodováním.
Zbyněk si toto uvědomil v momentě, kdy se k této situaci schylovalo. Pátral ve svém backtestu a ten mu potvrdil, že je možné, že v jeden moment bude ve více obchodech s vysokým riskem, které v součtu budou převyšovat jím stanovený limit pro risk. A i když se za celou historii backtestu nestalo, že by všechny tyto obchody nevyšly, stát se to může.
Nejspíš jste si všimli, že první možnost zahrnovala příliš mnoho DOUFÁNÍ.
Trading není o doufání! Doufá hazardní hráč! Profesionální obchodník vždy ví, co dělá! A vždy ví, proč to dělá!
Zbyněk míří k profesionalitě. Dokáže se poučit ze svých chyb a proměňuje je v příležitosti. Jeho zkušenosti a jeho přístup k tradingu ho vedli k tomu, že zvolil druhou variantu.
Zbyňka stála jeho chyba dolary a přinesla cennou zkušenost.
Některým chybám se můžete vyhnout!
Přeji vám krásný den a hodně úspěchů ve vašem obchodování 😊
Míša