Dnes se zaměříme na backtest. Povíme si, proč byste na něj neměli zapomínat a k čemu vám může být dobrý. A také si ukážeme pár praktických kroků, JAK můžete backtest provést a co by měl obsahovat.
Backtest je testování obchodní strategie na historických datech.
V praxi to vypadá tak, že než se rozhodnete živě obchodovat nějakou svou obchodní strategii, otestujete si ji na historických datech. Ta jsou k dispozici zdarma nebo častěji za poplatek. Získat je můžete například v thinkorswim, SierraChart, Yahoo finance…
Právě období ztrát vyvolává často pochybnosti. Pochybnosti o obchodním systému i pochybnosti o sobě sama. Pokud věříte ve svůj obchodní systém, prostor pro pochybnosti je menší.
Pokud se vám stane, že máte šňůru deseti ztrátových obchodů a backtest vám ukáže, že v minulosti se toto již stalo, pak není důvod panikařit a přestat tuto strategii obchodovat.
Bez backtestu vás vaše pochybnosti mohou přemoci, vy můžete ztratit důvěru ve svůj obchodní systém a může se stát, že přestanete obchodovat zrovna ve chvíli, kdy se trh otočí a vaše strategie opět začne generovat zisky.
Na základě backtestu si tvoříte svůj obchodní plán a definujete svá pravidla pro vstup a výstup. Backtest vám rovněž pomáhá stanovit si velikost stoplossu.
Vždy záleží na tom, jakou obchodní strategii testujeme a na jakém trhu.
Níže popsaný návod berte tudíž spíše jako kostru, kterou si budete muset přizpůsobit sami sobě, své strategii a trhu.
Backtest musí vždy obsahovat:
Strategii testujeme v horizontu několika let zpět, minimálně 5 let.
Vybereme trhy, na kterých chceme strategii obchodovat a začneme testovat.
Zjišťujeme, zda nám strategie vydělává.
Když vidíme, že máme výdělečnou strategii, postoupíme o krok dál a zaměříme svou pozornost na ztráty.
Když takovou sérii ztrát zaregistrujeme, máme možnost se na ni připravit.
Příprava je dvojí:
Tyto výsledky nás mají připravit, zklidnit a předejít pochybnostem a panice, kterou může způsobit strach, obava a nejistota.
V tento moment je důležité si položit otázku, zda jsme na takovou ztrátu připraveni psychicky.
Někdo bez mrknutí oka zvládne ztrátu v řádu tisíců dolarů a ani to s ním nehne. Jiný obchodník může mít problém psychicky unést ztrátu pár stovek dolarů. Je to vysoce individuální.
Tady mám dobrou zprávu pro ty z vás, kteří máte problém unést i menší ztráty. Svou psychiku postupem času zocelíte. Může to vypadat tak, že vaše první ztráty v řádu pár desítek nebo stovek dolarů s vámi zamávají. Časem a praxí si psychicky ustojíte i vyšší případné ztráty.
Vaše psychika se zoceluje a zvyká si postupně. To POSTUPNĚ zdůrazňuji. Pokud nezvládáte ztráty v řádu desítek dolarů, zatím se nepouštějte do obchodů s riskem tisíců dolarů nebo vyšších stovek dolarů! V tomto případě totiž neriskujete jen peníze, ale riskujete to, že ztrátu, na kterou nejste připraveni neunesete a pak vám může trvat i několik měsíců, než se k živému obchodování vrátíte! V horším případě s tradingem skončíte úplně.
Vraťme se teď zpět k backtestu.
Na co dalšího nezapomenout:
Backtest doporučuji provádět v excelu.
Jeho výhodou je, že si výsledky můžete seskládat, jak potřebujete. Uvidíte, které měsíce v roce se obchodují více a které méně, můžete si sestavit equity a celkově si s backtestem „pohrát“ tak, jak to vyhovuje vaší povaze a potřebě.
Tak a teď hurá na backtest! 😊
Přeji vám krásný a úspěšný den 😊
Míša